Skip to content

Buku Teks Fizik Tingkatan 4 Kssm Aktiviti 13 Work Work: Jawapan

Then, calculate the efficiency:

GPE = m × g × h

A machine requires an input energy of 2000 J to lift a 50 kg load to a height of 2 m. If the machine takes 5 seconds to lift the load, calculate its efficiency. Then, calculate the efficiency: GPE = m ×

Efficiency = (Work done / Energy input) × 100% = (980 J / 2000 J) × 100% = 49% Then, calculate the efficiency: GPE = m ×

Work done = m × g × h = 100 kg × 9.8 m/s^2 × 5 m = 4900 J Then, calculate the efficiency: GPE = m ×

Work is defined as the product of the force applied to an object and the displacement of the object in the direction of the force. Mathematically, work (W) is represented by the equation: